Kütahya’dan Akiller Geçti!

Home »  Yazılar »  Kütahya’dan Akiller Geçti!

Geçtiğimiz hafta Akil Adamlar Ege Bölgesi heyeti Kütahya’ya geldi. Ben kısaca bu bahse geçmeden 25 Nisan Günü Çanakkale 57.Alay Yürüyüşünü, benimde içinde bulunduğum organizasyon ile Dumlupınar Üniversitesinin gerçekleştirdiğini ve çok başarılı geçtiğini buradan belirmek isterim. Bu tarz organizasyonlar ile şehrimizin ulusal anlamda adının geçmesi bence son derce ehemmiyetli. Üç günlük Çanakkale programından sonra İzmir’e kitap fuarına katıldım. Cuma günü imza günüm gerçekleştirdim. Ardından hızlı bir biçimde gece yola çıkarak davet edildiğim Akil Adamlar ile şehrin önde gelen Sivil Toplum Örgütleri Başkanlarının Hilton Otel’de bir araya geldiği toplantısına yetiştim. Gergin başlayan toplantı DSP İl Başkanı ve Vefa Mahallesi Muhtarının Akil İnsanlar Heyetinin sinirlerini zorlayan soruları ile başlayınca gerginlik iyice arttı. Öncelikle içeriden birisi olarak olayları son derece en ince ayrıntısına kadar süzerek izlemeye çalıştım. Bu sorulardan çıkardığım Akil insanların kesinlikle ücret almadığı gönüllülük esası ile çalıştığı ve Akil insanlar heyeti projesinin Milli Güvenlik Kurulu’na ait olduğu teklifi devletten aldıkları ve hükümet ile doğrudan bağlantıları olmamaları. Diğer bir çıkarım çözüm sürecinin tam tarifin ve yol haritasının bilinmeme probleminin Akil insanlar tarafından doğrulanmasıydı. Tarafsızlık hususuna gelince heyet başkanı Tarhan Erdem 48 yıllık bir CHP üyesi ve Bakanlık yapmış bir zat. Diğer yandan akademisyen kimliği ile Fuat Keyman, Yazarlardan Fehmi Koru gibi…Bu isimler karma ve homojen bir yapıya sahip olduğunun çoğu otorite ve bence tarafsızlık göstergesi.

 

Toplantıda dikkatimi çeken bir nokta Fuat Keyman’ın şu sözleri oldu; ‘ Kütahya’nın promosyonunu yapın!. Kütahya dışardan söylenilen ile gelindiğinde fikirlerinizin değiştiği bir şehir.!’ Fuat Keyman’ın bu sözleri benim Akil insanlar heyetinin şehre sadece çözüm süreci ile ilgili bir gözle değil tüm problemleri ile ele alır bir yaklaşımı olduğunu görmeme yetti. Toplantının devamında otel önünde devam eden basın açıklamaları ve protestolar üzerine heyet başkanı Tarhan Erdem salondan ayrılarak protestocular ile ülkücülerin çoğunlukta olduğu gruptan bir heyet isteyerek görüşme yapmış. Biz yukarda toplantıya devam ettik. Yine dikkatimi çeken bir soru şu oldu; ’ Bu devlet 90 yıldır halka bir şey sormuyordu, şimdi ne verecek ki il il gezerek bu heyet halkın nabzını yokluyor?’ bu soruyu soran Kütahya İmam Hatip Mezunlar Derneği Başkanı Akil adamları adeta şakına çevirdi. Aslında herkesin aklından geçen ama bir türlü ifade edemediği soru akil insanlar heyetinin de oldukça ilgisini çekmesine rağmen tam bir cevap veremediler.

 

Genel olarak söylem; ‘ayrılık, ayrışma, bölünme yok kimse merak etmesin oldu.’ Salon akil insanların bu tavrına pek anlam veremedi ve fikirlerini açık yüreklilikle dile döktüler. Toplantı yaklaşık 3 saat sürmesine rağmen akılda onlarca soru ve süreç ile ilgili bir takım görüş ayrılıkları ile sona erdi. Ama benim dikkatimi çeken farklı renkten farklı sesten stk’ların bir arada olması ve gayet tabi bir amaç için toplantıdan verim almaya çalışma çabaları oldu. Akil inşalar ilçeleri de dolaştıktan sonra Kütahya’dan ayrıldılar. Hasılı akiller gönüllükle çözüme destek olmaya çalışıyorlar bu takdir etmek için bir sebeptir. Örneğin Arzuhan Doğan Yalçındağ Doğan TV gibi bir kurumun başında kalkıp ta vakit ayırıp geliyorsa Kütahya’ya hiç birimiz bunu göz ardı edemeyiz. Hayatta en değerli şeyi;  vakitlerini sunan insanlara bu noktada teşekkür borçluyuz. Ama süreç ve sürece dair bilgisizlikleri, ne olacağına dair vizyon eksikliği maalesef hükümet gibi akil insanlarda da mevcut bu hususta da Milletvekillerimizden İdris Bal’ın ‘Bilmiyorum’ açıklamasını pek hor görmemek lazım demekten başka aklıma bir şey gelmiyor.

Leave your Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>