Kütahya’da ‘Alacaksan İndireyim Ağabeyi’ Devri Kapandı!

Home »  Yazılar »  Kütahya’da ‘Alacaksan İndireyim Ağabeyi’ Devri Kapandı!

Yaşadığımız şehirde yıllar yılı girdiğimiz mağazalarda satıcının şu sesi hep kulağımız da bir ahenk gibi kalıcı olmuştur. ‘Alacaksan Raftan İndireyim Ağabeyi’ yahu müşteri alacak olsa göster demez! Şunu paketle der mantık olarak. Ama işte maalesef Kütahya’da yıllar yılı biz bu tarz esnaflara maruz kaldık. Şimdiler de ise şükür marka mağazaların Kütahya’ya adeta akın etmesi bu anlayışı ortadan kaldırdı ki bir Avm’nin açılması çarşı esnafını bir hayli üzse de aslında esnaf olmanın yollarını öğrenmek içinde onlara bir fırsat doğmuş oldu. Yemekten sonra çay, kahve ikramları aşırı derece arttı. Buna herkes şahit olmuştur. İnanılması güç ama AVM mağazalarında bir gün ayakkabı almak için geziyorum. Hasılı bir mağazaya girdim ve ayakkabı bakmaya başladım, bir dene iki dene üç dene surat ifadesi daha çok gülümseyen bir satıcı, artı parantez ayakkabı almamda ciddi anlamda iyi niyetli fikir verilmesi derken nihayetinde ‘Kahve İçer misiniz? Sorusu geldi ben tabi şaşkınlığımı gizleyemedim ve neticede kahve ikramımı afiyetle yudumlarken ayakkabıya da karar verdim. Ve o an çarşı esnafının vay haline dedim. Neden mi? Birincisi kaliteli ürünü ortalama bir fiyata alıyorsunuz ve karşınızda görmüş olduğunuz muameleye de hayran kalıyorsunuz. Geçenlerde bir yazar arkadaşım ‘Kardeşim Kütahya’da bey denilecek bir kişi var o da Vali’ dedi. Sen firma olarak sana gelen müşteriye ‘beyefendi’ gibi saygı kelimelerini kullanınca müşteri neye uğradığını şaşırıyor ve bu izzeti ikramı başka bir yerde bulamadığı için belki de iki lira fazla verse de senin malı alıyor.

 

İşte bu yazdıklarım şehrimizin geldiği hali ve durumu gösteriyor. Buradan çıkarmamız gereken şu; evet bir geçiş sürecindeyiz ve bu süreci en erken ne zaman tamamlarsak o kadar iyi, Kütahya’yı herhangi bir ilimizle kıyasa sokmadan, rekabet ile değil de çalışma ve özveri ile gelişimine katkı sağlamak durumundayız. Bugün bu potansiyele ulaşan Kütahya yarın neleri görmez. Bence bir üniversite bir AVM daha Kütahya’ya kazandırılmalıdır. Büyük şehirlerin tam orta yerinde olmasını, ulaşım avantajını ivedilikle kullanmak zorundayız. Bursa, İzmir, İstanbul ve Ankara gibi şehirlere ortalama 3 saat uzaklıktaki bir şehrin halen bu durumda olması hem yaşayana hem de okumaya gelen binlerce öğrenciye yazık.

 

Büyük şehirlerde tutunamayan binlerce aile var. Kütahya’nın hedef kitlesi bunlar olmalıdır. Merkez nüfusun 400 bin’ e yaklaşması demek hem gelişme hem büyüme hem de büyükşehir olma yolunda atılmış bir büyük adım olacaktır. Türkiye’de bulunan 65 yeraltı madenin 52’sini bulunduran onlarca sıcak su kaynağı olan, onlarca fabrikası, 50.000’e yakın öğrenci potansiyeli, iki büyük üniversite kampüsü, hastaneleri ile şimdilerde yeni açılan kayak merkezi ile Ege-İç Anadolu ve Marmara Bölgesi üçgeninde niye bu eski Osmanlı şehri tekrardan büyük önem kazanmasın. Bence tek çözümlenmesi gereken sorun var; çalışma bilinci kazandırmak…

Leave your Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir